logo logo
כיצד 
 מתחילים אלבומים 
 לדוגמא מוצרים 
 ומחירים מה 
 חדש? שאלות 
 נפוצות החשבון 
 שלי דף 
 הבית
 

עבודת שורשים

קורות משפחתך וההיסטוריה הפרטית שלך, קשורות להיסטוריה הכללית, המתועדת בספרות ובמחקר.

 

משפחות רבות תיעדו במהלך השנים את תולדות המשפחה, בעץ משפחה מסועף, בתמונות, מכתבים, כתבי יד ותעודות, שבאמצעותם אפשר ללמוד על סיפורה של משפחה: מוצאה ומקורותיה, שמות בני המשפחה, עיסוקיהם, נדודיהם, היסטוריה של דורי דורות.

להכנת ספר עבודת שורשים, נדרשת עבודת מחקר מקדימה, שבעזרתה תוכל ללמוד פרטים רבים על קורות המשפחה, ולגלות מידע נוסף ממקורות שונים.

מדובר בתהליך עבודה מרתק ומסקרן, במפגשים בלתי צפויים ולמידה עצמית וחוקרת.
אם החלטת לצאת לדרך, הרי שמעתה אתה יוצא למסע חיפוש אחר מקורותיך, שתוצאותיו אינן ידועות מראש, וסופו עבודת שורשים מעמיקה ספר תמונות מעוצב.

כאמור, להכנת עבודת שורשים, עליך לארגן את מסלול עבודתך מראש, וכמו בכל מסע, להצטייד במיפוי ובמיון המידע שברשותך.
כמה עצות להכנת עבודת שורשים:
1. אסוף את כל המסמכים, התמונות, התעודות, המכתבים וכתבי היד, שנמצאים ברשות המשפחה.
2. הכן סקיצה של עץ המשפחה, לפי המידע שברשותך, עוד טרם עבודת המחקר.
3. עץ המשפחה ישמש לך כמפה במסע, שככל שתתקדם במילוי פרטים בענפי העץ ותתקרב אל גזעו, יתקבל יותר ויותר מידע על קורות המשפחה מדורי דורות.
4. בצמרת עץ המשפחה שהכנת, מצוי סביבך מעגל משפחה, שרובו מוכר לך היטב: סבא-רבה, סבתא-רבא, סבים, סבתות, הורים, דודים, ילדיהם, נכדיהם וניניהם. מצמרת עץ המשפחה, תוכל להתחיל את מסע החיפושים שלך.
5. לפני שתיגש למקורות מידע שונים, כמו ארכיונים, ספריות, מכוני מחקר היסטורי ומשרדים ממשלתיים, נסה לראיין את בני המשפחה המבוגרים. הכן לעצמך שאלות, שבעזרתן יתקבלו שמות נוספים לעץ המשפחה ומידע על קורותיהם. לשם כך, תוכל להיעזר במכשיר הקלטה, שבעזרתו תתעד את הסיפור ממקור ראשון. לאחר הראיון, כדאי לתמלל את ההקלטות, לאיסוף פרטי מידע נוספים, שיתכן ולא שמת לב אליהם במהלך הראיון.
6. התייחס לראיון כעדות אישית, ואפשר לנותן העדות לספר ולהרחיב. השאלות שהכנת מראש, יעודדו את המרואיין שלך לספר עוד ועוד, ויקלו עליו לזכור פרטים נוספים, שחשובים לעבודת השורשים.
7. במהלך הראיון יכולים להתגלות פיסות מידע מרגשות, כמו שיר ערש ששמע המרואיין שלך בבית סבתא, בשפת האם של ארץ המוצא וסיפור משפחתי העובר מדור לדור. פרטים אלה יכולים לתת גוון מיוחד לעבודתך, אותם תוכל להעביר לדורות הבאים.
8. מהמעגל המשפחתי והמידע הרב שתקבל מבני המשפחה, תוכל להרחיב את ידיעותיך בעזרת ספרי היסטוריה ובביקור בארכיונים, במוזיאונים, משרדי ממשלה, אתרי אינטרנט, ובכל כתובת רלוונטית לחיפוש מידע.
9. עץ המשפחה שלך גדל, והמידע על יושביו מתרחב, אתה יודע כבר מהו מקור המשפחה מדורי דורות, מה שמותיהם, במה עסקו, האם נדדו ממקום מושבם ולאן.
10.  זה הזמן לעצור במסע המרתק, לבחון את הממצאים הרבים שאספת, שבמהלך המסע השלמת את פרטיהם בעץ המשפחה הענפה, ולתכנן כיצד תערוך את עבודת השורשים, בעזרת החומרים הרבים שברשותך.
11.  החיפוש הסתיים. עתה עליך לשבת ולערוך את החומר הרב שאספת: הכן לך ראשי פרקים, והתחל בעבודת הכתיבה ועריכת סיכום המסע שלך, ספר השורשים המשפחתי.        

בעזרת תוכנה לעיצוב אלבומים BOOK4ME, תוכנה ידידותית ונוחה למשתמש, שניתן להורידה בחינם באתר האינטרנט WWW.BOOK4ME.CO.IL, כל אחד יכול להפיק בעצמו, במחשב הביתי, עבודת שורשים, ספר תמונות מעוצב, המתעד היסטוריה משפחתית עשירה, תיעוד קורות המשפחה מדורי דורות, בעיצובך, כתיבתך ולפי בחירתך וטעמך.

עבודת שורשים היא יותר ממטלה בשנת בר-מצווה בבית הספר, היא יכולה לשמש כספר זיכרון על קורות המשפחה, שישמר לדורות הבאים.

מטה הקסמים של BOOK4ME, יאפשר לך להוסיף לעבודת השורשים כתבי יד ישנים, תצלומים ישנים, צילומים שחור-לבן, ולמקסם את איכותם.

ספר זיכרונות, עבודת שורשים, בעיצובך, בהדפסה מהודרת ובכריכה קשה, אלבום התמונות המעוצב


שלח לחבר    גירסה להדפסה
     
 
  מי אנחנו צור קשר תקנון פרטיות ואבטחה אמצעי תשלום מידע נוסף  
כתבות אחרונות:  אלבום משפחתי ,אלבומי טיולים ,אלבומים דיגיטליים מעוצבים ,ספר תמונות דיגיטלי ,הכנת אלבום תמונות ב- 10 צעדים ,אלבום תמונות ישמור את הזיכרונות המרגשים שלנו. ,אלבומי תמונות ,אלבום דיגיטלי לבר/בת מצווה ,עיצוב אלבום ,אלבום תמונות לגני ילדים ,אלבום דיגיטלי כמתנה לגיוס ,